Mazur z Kossakami – czyli literackie podsumowanie projektu

Spotkanie autorskie „Zatrzymani w kadrze – czyli taniec z Kossakami” z dr Joanną Jurgałą-Jureczką, które 28 października br. odbyło się w Izbie pamięci Juliusza Kossaka w Siąszycach stanowiło podsumowanie projektu pn.: U źródeł znamienitego rodu Kossaków – promocja dziedzictwa kulturowego wsi Siąszyce na sportowo.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Burmistrza Rychwała Stefana Dziamarę i mieszkańców sołectwa Siąszyce, z sołtysem Sylwestrem Krzymińskim na czele. Spotkanie poprowadziła Pani Magdalena Pająk. Gościem honorowym wydarzenia była pani doktor Joanna Jurgała-Jureczka. W spotkaniu uczestniczyli radni Rady Miejskiej w Rychwale z przewodniczącym Romanem Drewniackim na czele, sołtysi z terenu gminy Rychwał, dyrektorzy rychwalskich placówek oświatowych, mieszkańcy sołectwa Siąszyce i gminy Rychwał oraz zaproszeni przedstawiciele mediów Podczas spotkania podsumowano realizację projektu, która obejmowała m.in. warsztaty plastyczne, rajdy rowerowe „Śladami Juliusza Kossaka”, konkurs na hasło promujące Siąszyce oraz stworzenie strony internetowej Siąszyc.

W trakcie spotkania wręczono nagrody w konkursie dla autorów wybranych haseł promujących miejscowość Siąszyce i jej dziedzictwo kulturowe. Podczas tego wydarzenia zaprezentowano zebranym stworzoną w ostatnim czasie stronę internetową Siąszyc.

Głównym punktem programu było spotkanie z dr Joanną Jurgałą-Jureczką, pisarką, historykiem literatury i znawczynią znamienitego rodu Kossaków. Licznie zgromadzonym słuchaczom pani Joanna opowiedziała o kulisach swojej pracy przy kolejnych książkach o członkach rodu Kossaków. Pisarka nie tylko opowiedziała o tym jak zdobywała źródła do najnowszej książki: „Kossakowie. Biały mazur”, ale także uchyliła rąbka tajemnicy na temat swojej kolejnej pracy. Podczas spotkania wielbiciele pióra Pani Joanny ustawili się w kolejce po autograf i wspólne zdjęcie. Przypominamy, że projekt „U źródeł znamienitego rodu Kossaków – promocja dziedzictwa kulturowego wsi Siąszyce na sportowo” realizowany jest w ramach IX edycji konkursu „Pięknieje Wielkopolska Wieś” współfinansowanego ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.