Spotkanie promujące książkę „U źródeł znamienitego rodu Kossaków”

10 października 2018 r. , w Izbie Pamięci Juliusza Kossaka w Siąszycach odbyło się spotkanie promujące książkę pt. „U źródeł znamienitego Rodu Kossaków” autorki, mieszkanki gminy Rychwał – Emilii Guźnik.

Spotkanie rozpoczęło się fragmentem wiersza „Powrót do domu” Adama Asnyka, wyrecytowanym przez uczennice Szkoły Podstawowej im. A. Fiedlera w Rychwale.

W trakcie spotkania autorka książki zaprezentowała kulisy jej powstania. Pan Łukasz Trocha, który jest autorem pracy licencjackiej o Wojciechu Gałczyńskim przedstawił historię tego mieszkańca Siąszyc, a gościem specjalnym była mieszkająca na Śląsku Cieszyńskim pisarka i literatka Joanna Jurgała-Jureczka.

Pani Joanna była kierownikiem Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej w Górkach Wielkich i prowadzi badania nad biografią i twórczością Zofii Kossak. Jest także autorką licznych artykułów i publikacji, głównie o charakterze naukowym i popularnonaukowym, a także książek obyczajowych. Pani Joanna napisała słowo wstępne do książki U źródeł znakomitego rodu Kossaków, ściśle współpracując z Panią Emilią Guźnik przy redakcji tej książki.

Spotkanie uświetnił swoim wspaniałym występem chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Rychwale. Celem projektu było upowszechnienie wiedzy o siąszyckich początkach rodu Kossaków, dlatego też książka trafi do zbiorów bibliotek z gmin ościennych i bibliotek szkolnych na terenie gminy Rychwał. Spotkanie autorskie zostało zorganizowane w ramach podsumowania projektu pn. „U źródeł znamienitego rodu Kossaków – promocja dziedzictwa kulturowego wsi Siąszyce” współfinansowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego w ramach programu „Wielkopolska Odnowa Wsi 2013-2020”. Projekt, którego celem była integracja społeczności lokalnej oraz promocja dziedzictwa kulturowego miejscowości związanego z historią rodziny Gałczyńskich mieszkających w Siąszycach, realizowany był na terenie naszej gminy od sierpnia do października. W ramach projektu przeprowadzone zostały warsztaty plastyczne dla dzieci, powstała także tablica informująca o powiązaniach rodzin Gałczyńskich i Kossaków z Siąszycami. Wartość całego zadania to 22.158 zł zł czego dofinansowanie to 13.470 zł.