Izba Pamięci Juliusza Kossaka

W czasie kiedy w Siąszycach funkcjonowała Szkoła Podstawowa nadano jej imię Juliusza Kossaka, a 6 marca 2008 roku uroczyście oddano do użytku utworzoną w niej izbę pamięci patrona szkoły – Juliusza Kossaka. Obecnie mieści się tutaj przedszkole „Leśne skrzaty”, wchodzące w skład Zespołu Przedszkoli w Rychwale. Pierwotnie izba zajmowała dwa pomieszczenia. Zgromadzono w nich pamiątki związane z Juliuszem Kossakiem oraz jego rodziną. W pomieszczeniach znajdowały się stylowe meble, przedmioty z epoki, w której żył sławny malarz oraz reprodukcje jego obrazów. Wystrój jednej z izb nawiązywał wyglądem do gabinetu myśliwskiego Wojciecha Gałczyńskiego. Na ścianie w holu szkoły namalowane było drzewo genealogiczne rodu Kossaków. Niestety, w trakcie modernizacji wnętrza budynku uległo zniszczeniu. W uroczystościach związanych z otwarciem Izby Pamięci brali udział: starosta koniński, władze gminy Rychwał oraz radni, przedstawiciele Wydziału Nadzoru Pedagogicznego w Koninie, nauczyciele i uczniowie szkoły, a także mieszkańcy Siąszyc. Zaproszenie na uroczystość zostało wysłane również do prawnuczki Juliusza Kossaka, wnuczki Zofii Kossak–Szczuckiej: Anny Fanby Taylor i córki Anny Szatkowskiej mieszkającej w Szwajcarii, zmarłej 27 lutego 2015 roku – Anny Bugnon–Rosset, która nie mogła wtedy przyjechać, ale przysłała list. Oryginał listu prezentowany jest w Izbie Pamięci.

Obecnie Izba Pamięci mieści się w jednym pomieszczeniu. Większość pamiątek, ze względu na ograniczoną powierzchnię ekspozycji, wróciła do ich właścicieli. Na ścianach wiszą kopie obrazów Juliusza Kossaka, a w pomieszczeniu znajduje się trochę przedmiotów nawiązujących stylem do epoki, w której żyli Gałczyńscy i Kossakowie. Wśród nich był kiedyś piękny sekretarzyk, a przy nim krzesło. Na sekretarzyku umieszczona była, oprawiona w ramkę, kopia aktu ślubu Juliusza Kossaka i Zofii Gałczyńskiej. Obok stał krucyfiks. Nie ma już sekretarzyka, pozostał krucyfiks i inne przedmioty: porcelana, naczynia, lampa, uprząż konna, szabla, mundur.

W Izbie Pamięci znajdują się również informacje dotyczące biografii najsłynniejszych członków rodu, zarówno w linii malarskiej jak i literackiej. Wystawiono książki i fotokopie fragmentów rękopisów: Dziedzictwa Zofii Kossak i Albumu i notatek różnych Magdaleny Samozwaniec. Eksponowane są też oryginalne dokumenty: list oraz podziękowanie od Anny Bugnon–Rosset, Księga Pamiątkowa Patrona Szkoły Podstawowej im. Juliusza Kossaka z wpisami gości.

Źródło: Emilia Góźnik, U źródeł znamienitego rodu Kossaków, Rychwał 2018, str. 75-76

W roku 2019 dzięki środkom pozyskanym z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego pomieszczenie Izby zostało odnowione.