Koło Gospodyń Wiejskich KOSSAKÓWKI w Siąszycach

Tradycja Koła Gospodyń Wiejskich w Siąszycach sięga lat powojennych. Z przeprowadzonego wywiadu wynika, że kobiety od bardzo dawna pielęgnowały i kultywowały tradycję wsi.

Spotykały się w swoich domach na tzw. „pierzakach”. Po ciężkiej pracy w rolnictwie organizowały potańcówki, razem śpiewały, dzieliły się doświadczeniami, wymieniały przepisy na regionalne potrawy. Wspólnie zakupiły ręczną szatkownicę i pralkę tarę. Z tych udogodnień każdy mógł korzystać.

W latach 1960/1970 moda i technika szła do przodu co ułatwiło życie na wsi. Panie zakupiły najpotrzebniejsze rzeczy z których można było korzystać i wypożyczać za drobną opłatą. Do tych rzeczy można zaliczyć pralkę wirnikową, magiel, szatkownicę elektryczną jak i naczynia.

W latach 1980/1990 panie prowadziły sprzedaż drzew owocowych, piskląt kacząt i kurcząt oraz pasze dla nich. Organizowały dochodowe zabawy taneczne.

Wspomnę też o tradycji wyplatania wieńców dożynkowych. Mistrzowsko wyplatały je św. p. Janina Gulczyńska i Czesława Świątnicka.

Panie z KGW chętnie współpracują z OSP w Siąszycach i Urzędem Gminy i Miasta w Rychwale. Biorą udział w imprezach gminnych wystawiając do degustacji swoje dania regionalne i wspaniałe wypieki.

W dniu 27.12.2018 r. dokonano wpisu koła do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich prowadzonego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o nazwie Koło Gospodyń Wiejskich KOSSAKÓWKI w Siąszycach

Zarządy Koła Gospodyń Wiejskich w Siąszycach

1. Lata 1950 na czele KGW stały panie: Helena Osajda, Bronisława Matuszak, Helena Kościelak, Józefa Wesołowska.

2.Lata 1960-1970 na czele KGW stały panie: Lucyna Wojciechowska, Daniela Włodarczyk, Aleksandra Woźniak, Marcjanna Kałużna, Irena Joachimkowska, Maria Czekalska.

3.Lata 1980-2008 na czele KGW stały panie: Halina Barska, Zdzisława Matuszewska, Bronisława Rzewska, Halina Gwizdek, Barbara Maćkowska, Emilia Woźniak, Janina Kałużna.

4.Lata 2008-2018 na czele KGW stały panie: Ewa Wrotecka, Maria Litewka, Maria Kurkiewicz, Beata Dolińska, Marzena Wierzbicka, Bronisława Rzewska, Wiesława Woźniak.

 

Kontakt:

Koło Gospodyń Wiejskich KOSSAKÓWKI w Siąszycach

Siąszyce 3

62-570 Rychwał